Dokument o knihe Malý princ

MALÝ  PRINC - scenár, réžia: Yvonne Vavrová.

Útla knižka francúzskeho spisovateľa Antoine de Saint-Exupéryho sprevádza celým životom už mnohé generácie čitateľov. Ťažko určiť, či je to knižka pre deti, alebo filozofická rozprávka pre dospelých. Rozhodne „funguje“ tak aj tak a človek ju opatruje ako batoľa v bielej perinke. Avšak je zase tak plná múdrosti akoby sa k nám prihováral starý mudrc.

K malému princovi nakreslil obrázky sám autor Antoine de Saint-Exupéry. Režisérka svoju koncepciu tak isto postavila na kombinácii jeho kresieb s polohranými ukážkami z knižky. Kresby vznikajú a narastajú v intenciách hovoreného slova.

Akademický maliar Stano Flak presne podľa ilustrácií z knihy Malý princ vytvoril dielo, ktoré sa vkľúčuje  do obrazu počas hovoreného slova. Malého princa vo všetkých jeho polohách stvárňuje Ján Kroner, je rozprávačom, ale zároveň aj vedie dialóg s viacerými postavami. Uvidíme ho ako biznismena, opilca, zemepisca, márnivca, výhybkára.  Treťou osobou, ktorá sa objaví v dokumente je spisovateľ a prekladateľ Anton Hykisch.