Rozhovor s Martinom Hubom

Martin HubaKnižky sú predovšetkým o tom, aby ste našli odpoveď na to, čo vás trápi,“ tvrdí divadelný a filmový herec Martin Huba.

 

Čo práve čítate?

Nedávno som dočítal knihu od Jána Roznera s názvom Sedem dní do pohrebu. Myslím, že je to kniha, ktorá veľmi výrazne posúva slovenskú literatúru do aspoň európskeho kontextu.

 

Akú literatúru máte najradšej?

Nepoviem nič originálne – ja som mal rád ruskú literatúru, Čechova a potom Dostojevského, z angloamerickej literatúry som mal veľmi rád Francisa Scotta Fitzgeralda, Irwina Shawa, ale kultová knižka našej generácie bola Kto chytá v žite o J. D. Salingera, ktorá nám tak trochu otvorila svet a mali sme pocit, že aj s knižkou sa dá rozprávať ako so živým partnerom. Mojou obľúbenou literatúrou je veľmi málo čítaný autor, o ktorom sa hovorí, že je spisovateľ spisovateľov – Henry James a špeciálne kniha Zlatá čaša. Mojim celoživotným človekom je Anton Pavlovič Čechov. To je človek, ktorý mi zatiaľ zodpovedal najviac nejasností v mojom živote. Knižky sú predovšetkým o tom, aby ste našli odpoveď na to, čo vás trápi.

 

Autorka: Barbora Zahoranská