Čo prezradili známe osobnosti počas úvodného večera o knihách?

Dušan Dušek

spisovateľ

Odmalička čítam knihy. Je to pre mňa zdroj slasti

Emil Horváth,

herec a režisér

Pomôžem si s citátom z jednej hry, Výnosné miesto od Ostrovského, v ktorej som hral postavu Žadova a táto postava chcela žiť čestne. Nepodarilo sa jej to, ale strýkovi v závere hovorí: Moje srdce zmäklo vzdelaním, a preto už nestvrdne v mravnej špine.

Václav Šuplata

spisovateľ

Ja som zažil ešte ten klasický olovený sadzač, takže som jeden z tých, ktorý keď kúpi knihu, tak ju vonia. Mne kniha nádherne vonia. A mám knihu veľmi rád, lebo je to čosi, čo môžeš nosiť so sebou, a pritom je to svet fantázie, ktorý chodí všade s tebou.

Robo Roth

herec

Knihu by mali ľudia prijať. Určite preto, lebo nie je taká pohodlná ako ostatné média a maže mozgové závity, podnecuje fantáziu, predstavivosť, rozširuje obzor ako čitateľa samotného, tak aj jeho okolia.

Etela Farkašová

spisovateľka

Pre mňa je kontakt s literatúrou spojený práve s pocitom kontaktu, držať knihu v ruke, môcť ju kedykoľvek otvoriť, môcť kedykoľvek zatvoriť, vrátiť sa k niektorej strane, niektorej vete.

Tomáš Janovic

spisovateľ

Slovenčina je presný jazyk, iste aj preto je kniha ženského rodu a do dobrej knihy sa môže zaľúbiť aj starý chlap, taký ako som ja.

Katarína Gillerová

spisovateľka

Hneď ako som sa naučila čítať, začala som chodiť do knižnice. Rodičia mi kupovali knižky, mali obrovskú knižnicu. A vlastne ja som čítala aj šesť kníh za týždeň, čo mi teda ani pani knihovníčka neverila.

Roman Brat

spisovateľ

V kresťanskej modlitbe sa modlíme: Chlieb náš každodenný daj nám dnes. Ja verím, že sa nemodlíme len za chlieb pre telo, ale za chlieb pre dušu a takým chlebom pre dušu je kniha.

Peter Pišťánek

spisovateľ

„Knihomoľstvo“, čo znamenalo každý deň prečítať jednu knihu, tak to sme mali taký zvyk za socializmu, pretože vtedy sa dokopy nič veľa nedalo robiť. Buď sa mohol človek uchľastať, alebo mohol hrať v kapele, alebo čítať knihy, alebo mohol ešte tancovať vo folklórnom súbore.

Táňa Pauhofová

herečka

Pre mňa sú knihy všetko. Je to odmalička taký môj nepostrádateľný paralelný svet.

František Kovár

herec

Film, ktorý vo vás beží, keď si čítate knihu, tak ten je vyslovene váš v tom zmysle, že vy si dosadzujete svojich hercov, máte svojho režiséra, máte vlastne celý exteriér a interiér je podľa vašich predstáv.

Dušan Jamrich

herec

Kniha poskytuje v prvom rade poznanie. A teraz nemyslím poznanie, ktoré je ukryté v encyklopédiách, slovníkoch, pravidlách výslovnosti slovenčiny... Ale poznanie, ktoré vyplýva z toho, že sledujeme osudy, myslenie literárnej postavy a odnášame si niečo pre svoj život a pre svoj svetonázor. Kniha dáva priestor pre emocionálne vyžitie sa, kniha dáva priestor pre fantáziu a čo je veľmi dôležité, je treba veľa čítať, aby človek dokázal formulovať svoj vlastný názor kvalitne.

Martin Huba

herec

Musíte si nájsť na knihu čas. Ja by som sa bál žiť bez knihy, pretože v knihe nachádzate argumenty pre svoje názory a smerovanie. Jednoducho, neviem si vôbec predstaviť, že by človek existoval bez kníh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spracovala: Jana Masárová