Aké knihy v detstve čítali známe osobnosti?

 

Peter Jaroš

spisovateľ

Keď som sa naučil čítať, začal som čítať rozprávky. Boli písané veľkým, dobre čitateľným písmom. Čítalo sa to ľahko a rýchlo.

František Kovár

herec

Tieto knižky som čítaval aj pod perinou. Tešil som sa, keď už pôjdem spať, čo bolo mojim rodičom veľmi divné.

Dušan Dušek

spisovateľ

Boli to knižky Julesa Verna, Jacka Londona, ale predovšetkým Mark Twain a Dobrodružstvá Toma Sawyera a Huckleberryho Finna.

Katarína Gillerová

spisovateľka

Túto budú asi poznať aj viaceré generácie: od Kristy Bendovej Opice z našej police, ktorá je taká obchytaná, lebo je čítaná veľmi veľakrát.

Viliam Fischer

kardiochirurg

Vinnetou to bol... Toho som možno čítal tridsaťkrát, päťdesiatkrát...

Robo Roth

herec

Knižka Krokodíly z predmestia by mohla osloviť aj dnešné internetové deti, pokiaľ by si dali  na chvíľku od internetu pauzu, resp. keby na chvíľku nechali internet na predmestí.

Ján Filc

hokejový tréner

Nevedko, či už jeho dobrodružstvá alebo Nevedko v slnečnom meste, lebo to bol taký vzorový  „štricák“.

Emil Horváth

spisovateľ

Andersenove rozprávky, Dievčatko so zápalkami. Mal som dobrých rodičov, u nás chodil Ježiško na Vianoce a nevedel som si predstaviť, že na Štedrý večer by bol niekto na ulici, nebol by doma, nemal by mamičku a otecka, nechodil by Ježiško. Toto bola rozprávka, ktorú som nikdy nedočítal do konca. Ten smutný koniec už som, povedzme, preskočil.

Václav Šuplata

spisovateľ

Na svoju prvú knižku si spomínam veľmi dobre a dodnes ju mám dokonca odloženú. To sme si v prvej triede povinne museli kúpiť všetci rovnakú knižku. Rozprávky o prvákoch sa volá.

Pavel Dvořák

spisovateľ

Foglarovka Chata v Jezerní kotlině, bol som uchvátený jej hlbokou romantikou. Prečítal som potom celého Foglara, ale táto kniha je u mňa najlepšia.

Milan Lasica

herec

Najsilnejší zážitok mám z májoviek a z románov Julesa Verna, bolo to napätie a dobrodružstvo, ktoré sa tam odohrávalo, schopnosť hrdinov týchto  románov vyrovnať sa s každou situáciou, v ktorej sa ocitli.

Ladislav Chudík

herec

To si pamätám a mám ľahkú odpoveď. Jozef Cíger Hronský Budkáčik a Dubkáčik. Tak to bola moja milovaná knižočka.

Táňa Pauhofová

herečka

Pamätám si dve: prvé boli Antické báje a povesti, to som ešte veľmi nevedela čítať, ale zaujali ma ilustrácie a druhá boli Opice z našej police a tú milujem doteraz.

Ján Uličiansky

spisovateľ

Odporúčal by som deťom, aby mali v knižnici tisíc a jednu knihu.

Roman Brat

spisovateľ

Veľmi rád si spomínam na konkrétne knižky, na Dobšinského rozprávky. Veľmi sa mi páčila rozprávka Prorok Rak.

Peter Pišťánek

spisovateľ

Ja som vyrastal na knižnici mojich rodičov a mojich starých rodičov, takže sa u mňa v rannom detstve miešali v prirodzenej zhode detské knihy s knihami pre dospelých. Niektorým som rozumel, niektorým som nerozumel, niektoré ma zaujali už len niečím iným aj napriek tomu, že som im nerozumel. Porozumel som im neskôr.

Jana Juráňová

spisovateľka

Keď som si už trošku viacej začala uvedomovať samu seba, dospievala som, tak som čítala dievčenské romány, všetko možné, aj Vinnetoua. Ale zo všetkých tých kníh mi utkvela v pamäti a v srdci Anna zo zeleného domu a na nej sa mi veľmi páčil autentický príbeh dievčaťa, ktoré zažíva neúspechy, ktoré zažijeme všetky.

Tomáš Janovic

spisovateľ

Pamätám si, že som si kúpil Troch mušketierov, tam sa mi veľmi páčila veta: „Všetci za jedného, jeden za všetkých.“

Etela Farkašová

spisovateľka

Čin-Čin od Ľudmily Podjavorinskej, tú knihu som milovala. A v našej rodine sa dokonca táto knižka tak udomácnila, že dodnes používame v niektorých situáciách zvrat: „Čimo, čimo, istá vec, milý si, no nedbalec.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spracovala: Jana Masárová