Rozhovory s osobnosťami

Rozprávka nevznikla, aby sme ňou uspávali deti, ale aby prebúdzala dospelých

Už štyridsať rokov je redaktorom detského časopisu Slniečko. V tejto pozícii dbá o to, aby tradícia tohto obľúbeného periodika, ktorú založil ešte Jozef Cíger Hronský a pokračovala v nej Mária Ďuríčková, totiž rok čo rok uvádzať do obehu medzi slovenské detí ľudovú rozprávku, pokračovala. Nerobí to však len ako redaktor, prezentuje sa i ako autor rozprávkových knižiek, píše eseje o rozprávke a jej tvorcoch. Pri príležitosti 180. výročia narodenia Pavla Dobšinského, slovenského Homéra, zostavil publikáciu Pamodaj šťastia, rozprávka. Reč je o prof. PhDr. Ondrejovi Sliackom, CSc.

Peter Krištúfek o svojich naj knihách

Peter Krištúfek, spisovateľ a režisér, ktorý nakrútil vyše dvadsať autorský dokumentárnych filmov, momentálne pracuje na svojom celovečernom hranom filme Viditeľný svet. Okrem toho sa aktívne venuje aj literárnej tvorbe. Jeho najnovšou knihou sú Blíženci a protinožci.

Michal Hvorecký číta aj Harryho Pottera

Slovenský spisovateľ Michal Hvorecký uviedol tento rok na pulty kníhkupectiev svoju najnovšiu knihu Dunaj v Amerike. Jeho knihy boli preložené do viacerých jazykov a ľudia ich čítajú v Poľsku, Nemecku, Taliansku či Česku. V novembri 2009 získal v Berlíne Medzinárodnú novinársku cenu.

Rozhovor so speváčkou Zuzanou Smatanovou

Speváčka Zuzana Smatanová najradšej číta pred spaním. Na jej nočnom stolíku sa

stretávajú Dan Brown, Jaroslav Rumpli, Maxim E. Matkin, no najčastejšie tam leží triler.

Dado Nagy o svojich naj knihách

Jozef Dado Nagy si prešiel mnohými médiami, pôsobil v rádiu, glosoval v relácii Sedem s. r. o., vydal knihu parodických receptov s názvom Slepačie polievky pre otrlých a taktiež bol spoluautorom knihy Rota pomalého nasadenia, ktorú stvorili spolu s režisérom Petrom Krištúfkom. Momentálne sa venuje organizovaniu a moderovaniu literárnych večerov a čítačiek. Literatúra je jeho vášňou i povolaním.

Zuzana Fialová o svojich naj knihách

Keď som Zuzanu Fialovú požiadala o rozhovor pre projekt Moja naj kniha, jej bezprostredná reakcia bola: „Milujem ten projekt!“

Rozhovor s herečkou Luciou Rózsa Hurajovou

Slovenská herečka Lucia Rózsa Hurajová sa knihám venuje súkromne i profesionálne. Okrem toho má množstvo priateľov – spisovateľov, vďaka ktorým sa dostáva ku knihám naozaj veľmi blízko. Ich knihy prezentuje na krstoch, a ak má nejakú otázku, môže sa opýtať priamo autora. Vidieť ju môžete v predstavení Hamlet alebo nález lebky v podaní Túlavého divadla, ktoré podporuje projekt Moja naj kniha.

Rozhovor s fotografom Robertom Vanom

Svetoznámy fotograf Robert Vano číta najradšej Bibliu a knihy od Louise L. Hay. „Pri všetkých knihách, ktoré som čítal, som bol ako pozorovateľ, ktorý číta o niekom inom, ale keď čítam Louise L. Hay, tak čítam o sebe,“ hovorí o svoje naj spisovateľke.

Moderátorka Adela Banášová o svojich naj knihách

"Som taká relaxačná čitateľka, lebo mám rada, keď si pri knihe oddýchnem a nejako ma nezaťažuje. Nečítam síce náročnú literatúru, ale snažím sa v nej nájsť niečo praktické, aby mi to niečo dalo," opísala svoj vzťah k literatúre moderátorka Adela Banášová.

Herec Ivan Romančík o svojich naj knihách

Mnoho kníh, ktoré herec Ivan Romančík prečítal, mu dodnes utkvelo v pamäti, napríklad Jack London. Ale k jeho "najmilovanejším knihám" patria tie, ktoré ho oslovili ešte v detstve.