Prežite leto a letné festivaly s NAJ knihami

TLAČOVÁ SPRÁVA, 2. júna 2010

 

Kultúrno-vzdelávací projekt Moja naj kniha prináša všetkým milovníkom kníh atraktívne sprievodné podujatia. Už 4. júna sa uskutoční Veľká výmenná burza detských kníh, ktorá je určená najmenším čitateľom. Každé dieťa, ktoré v čase konania akcie prinesie starú knižku, si bude môcť kúpiť novú s 15-percentnou zľavou a zároveň si od organizátorov podujatia odnesie malý darček. Nebude chýbať program pre deti, ani veselí zdravotní klauni.

 

Ďalším sprievodným podujatím je Moja naj kniha pastelkami, za ktorým sa skrýva súťaž o najkrajšiu detskú ilustráciu postavičky alebo príbehu z najobľúbenejšej knižky. Cieľom projektu je podpora čítania, rozvoj tvorivej fantázie, výchova k sociálnemu cíteniu a následne k zlepšeniu psychického a celkového zdravotného stavu hospitalizovaných detí, pre ktoré je projekt určený. Celé podujatie budeme realizovať v spolupráci s profesionálnymi zdravotnými klaunmi z Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, ktorí sú považovaní za účinnú súčasť liečebného procesu na detských oddeleniach nemocníc vo svete a vo väčšine európskych krajín (napríklad v Rakúsku, Nemecku, Holandsku, Dánsku, Belgicku, Taliansku, Českej republike, Slovinsku, Maďarsku a na Slovensku).

 

V čase od 1. do 24. júna si budú môcť deti čítať svoje naj knihy a kresliť svoje naj postavičky alebo rozprávkové príbehy. Do 30. júna môžu zaslať svoje obrázky do najbližšej krajskej knižnice alebo na adresu Slovenskej televízie: Mlynská dolina, 845 45 Bratislava. Do 30. júla vyberie odborný tím kurátorov, zástupcov STV, spoločnosti ARINA a zástupcu OZ Červený nos Clowndoctors 50 najlepších obrázkov, ktoré budú odmenené knihami. V KulturFabrike v Košiciach sa 15. septembra uskutoční za účasti STV veľká dražba najlepších prác. Výťažok z dražby je určený pre potreby Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors na pomôcky do vybraných nemocníc. Niektoré obrázky budú vystavené v Knižnom vlaku na trase Bratislava – Košice a späť 24. a 25. júna.

 

Projekt Moja naj kniha podporujú tvorcovia a herci divadelných súborov Teatro Tatro a Túlavé divadlo. Môžete sa s nimi stretnúť na festivaloch Art Film Fest Trenčianske Teplice – Trenčín, Dotyky a spojenia Martin, Bažant Pohoda Trenčín, Kremnické gagy Kremnica a Divadelná Nitra. Čitateľom a divákom okrem svojich predstavení ponúknu aj možnosť zapojiť sa do súťaží o zaujímavé knižné ceny od vydavateľstiev IKAR, TATRAN a EVITA PRESS. Priamo na mieste budú môcť hlasovať v ankete Moja naj kniha.

 

Kultúrno-vzdelávací projekt Moja naj kniha odštartoval v apríli na Dvojke Slovenskej televízie. Cieľom projektu je podnietiť záujem Slovákov o literatúru a nájsť ich najobľúbenejšiu a najčítanejšiu knihu. Základ projektu tvorí päť 90-minútových priamych prenosov na Dvojke STV. O autoroch a dielach z NAJ 10 vzniknú krátke dokumentárne filmy.

 

Projekt Moja naj kniha je určený milovníkom literatúry rôznych vekových kategórií. Vytvára ideálny priestor pre realizáciu rôznych sprievodných akcií organizovaných v knižniciach, kníhkupectvách siete Panta Rhei po celom Slovensku či na významných slovenských festivaloch. Ponúka tiež príležitosť na stretnutia a rozhovory s významnými osobnosťami kultúrneho a spoločenského života.