Máme radi slovenskú literatúru

Dôkazom je aj vysoký počet pôvodných slovenských kníh v prvej stovke celonárodnej ankety Moja naj kniha. Do NAJ 100 sa dostalo spolu až 43 slovenských titulov.

 

Z nich viac ako polovica patrí k literatúre, ktorá vznikla v uplynulých desiatich rokoch. Žánrovo je to bohatý výber. Detektívky reprezentuje Mucha (2009) od Dominika Dána, úspešného autora práve tohto typu kníh. Fantasy zas Pohrobok (2008) od Štefana Konkola, ktorý získal na Ikariáde 2008 cenu Zlaté pero a dokonca existuje súťaž o poviedku zo sveta Pohrobka. Zarezonovali aj finalisti súťaže Anasoft Litera. Dvaja z ročníka 2009 – Pavol Rankov a jeho román Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy) (2008), za ktorý okrem iného získal Cenu Európskej únie za literatúru, a Jaroslav Rumpli s románom V znamení Hovna (2008), z ktorej podľa kritičky Márie Wecheche tečie čierny humor a prská cynizmus. Finalistov a finalisty Anasoft litera dopĺňa tohtoročná nominovaná – Veronika Šikulová s knihou Domček jedným ťahom (2009). Svojím humorom si hlasujúcich a hlasujúce získala tiež jedna z najzábavnejších kníh slovenskej literatúry tretieho tisícročia - „román smutno-srandovitý“ Ja, Malkáč od Ľuba Dobrovodu. Umiestnila sa aj kniha Láska je chyba v programe (2004) od Maxima E. Matkina, podľa Alexandra Halvoníka druhý slovenský erotický román – mimochodom tým prvým má byť Polnočný denník od tohto istého autora (alebo autorky?).

 

V stovke naj kníh nechýba ani Tovar (2010) – autobiografia Tatiany Melasovej, ktorá si prešla peklom závislosti od drog, Intimita vlkov (2008) od Jozefa Heribana, Zdochnuté srdce (2009) od Eliho Eliasa či prvá slovenská kniha otvorene hovoriaca o homosexualite Je to inak, mami... (2010) od Tamary Tainovej.

 

Spomedzi rozprávok z uplynulých desiatich rokov najviac zaujali Rozprávkové súostrovie (2006) Pavla Paulendu, Rozprávky o dievčinke Julke (2007) od Bibiany Ondrejkovej alebo súbor ôsmich Rozprávok od Dagmar Kážovej (2001).

 

Silné zastúpenie majú aj romány určené najmä pre ženy. Medzi sto naj kníh Slovákov a Sloveniek sa prebojovala napríklad Táňa Keleová-Vasilková (Klamstvá, 2009), Eva Urbaníková (Všetko alebo nič: Príbeh pokračuje, 2009) alebo Andrea Coddington (Mal to byť pekný život, 2009).

 

Autorka: Barbora Zahoranská

Spracované podľa: www.mojanajkniha.sk a www.litcentrum.sk