Knihy zarábajúce na plátnach kín

Tak ako postavy z románov a kníh ožívajú každý deň v mysliach a fantázii čitateľov po celom svete, ožívajú osudy hrdinov z literatúry na filmových plátnach alebo televíznych obrazovkách. Nejedna kniha sa teší priazni miliónov divákov, ktorí si „prečítali“ jej stránky vo filmových obrazoch.

 

Z filmových adaptácií kníh sa stávajú kasové trháky. Bolo tomu tak pri spracovaniach všetkých kníh o Harrym Potterovi, pričom v súčasnosti očakávame spracovanie poslednej časti s názvom Harry Potter a Dary smrti, ktorá bude rozdelená na dva diely. Slovenskí diváci i čitatelia sa môžu tešiť na ich premiéry v novembri 2010 a následne v júli 2011.

 

Úspech zožalo i filmové spracovanie trilógie Pán prsteňov. Najúspešnejšia bola práve posledná časť Návrat kráľa, ktorá sa stala v tom čase po Titanicu len druhým filmom v histórii, ktorý zarobil viac ako miliardu amerických dolárov. Dnes je v rebríčku na treťom mieste. Oba filmy predbehla „modrá rozprávka“ Avatar. Navyše ho ocenila americká Akadémia filmových vied a umení jedenástimi Oscarmi.

 

Filmy natočené podľa kníh nielen získavajú ocenenia ale aj víria vody verejnej diskusie. Knihy Dana Browna Da Vinciho kód a Anjeli a démoni a následne rovnomenné filmy oscarového režiséra Rona Howarda sú žiarivým príkladom. Kontroverzný pohľad na katolícku cirkev ju pobúril natoľko, že mnohé kresťanské spoločenstvá vyzývali na bojkotovanie filmu, alebo chceli dokonca zakázať jeho premietanie. Počas premiéry v USA prebiehali protesty naprieč celou krajinou.

 

Filmy i knihy môžu aktivizovať ľudí. Nielen proti niečomu, ale aj pre niečo. Muž, ktorý sadil stromy - krátkometrážny animovaný film sa stal kultovým dielom, ktoré je práve takéto. Hlboká myšlienka, spracovaná do fascinujúcich kreslených obrazov, pri svojej premiére na festivale v Montreale zožala tridsaťminútový aplauz a neskôr jej udelili sošku Oscara za krátky animovaný film.

 

Niekedy sa čitateľom zdá, že filmové spracovanie ich obľúbeného čítania nie je také dobré, alebo je iné ako samotná kniha, iní hodnotia filmové spracovanie ako výstižné a pútavé. Tak či onak pre ľudí, ktorí knihu nečítali, sa môže práve film stať motiváciou po nej siahnuť.

 

Autorka: Jana Masárová