Predstavujeme hviezdu Waris Dirie

DirieWaris Dirie sa narodila v roku 1965 v Somálsku v rodine kočovných Nomádov. Vo svojich trinástich rokoch utiekla od svojej rodiny, aby tak unikla dohodnutému sobášu s oveľa starším mužom. Vďaka šťastnej náhode Waris niekoľko rokov pracovala ako slúžka na somálskom veľvyslanectve v Londýne, neskôr získala prácu v miestnom McDonalde. Náhodne ju tam objavil fotograf Terence Donovan, ktorý jej ponúkol fotenie pre kalendár Pirelli. Potom už nasledovala jej rýchla kariéra modelky. Pracovala pre špičkových módnych návrhárov napr. Chanel, Levi a kozmetické spoločnosti L'Oréal a Revlon. Stála na mólach v Londýne, Miláne, Paríži, New Yorku, fotila pre módne časopisy Elle, Glamour, Vogue. V roku 1995 o nej BBC nakrútila dokument Nomádka v New Yorku.

 

V roku 1997 Waris hovorila po prvý raz v rozhovore pre časopis Marie Claire o mrzačení ženských pohlavných orgánov, čím prešla ako dieťa. V tomto roku opustila kariéru modelky a sústredila sa na boj proti tejto bolestivej a ponižujúcej tradícii, ktorú podstupujú africké dievčatá v útlom veku, aby stúpla ich cena. V tomto čase ju vymenovali za osobitnú veľvyslankyňu OSN pre odstránenie všetkých foriem mrzačenia ženských pohlavných orgánov. V roku 2002 založila nadáciu Waris Dirie Foundation vo Viedni zameranú na zvyšovanie povedomia o nebezpečenstvách súvisiacich so ženskou vyriezkou. Waris Dirieová tiež založila nadáciu na pomoc školám a klinikám v rodnom Somálsku Dawn Foundation.

 

V roku 1998 Waris napísala svoju prvú knihu – Púštny kvet. Ide o autobiografiu, ktorá sa stala medzinárodným bestsellerom. Po prvý raz vyšiel Púštny kvet v slovenskom preklade v Ikare v decembri 2001, druhé vydanie vyšlo rovnako v Ikare v roku 2010 pri príležitosti premiéry rovnomenného filmu. Na Slovensku sa predalo spolu takmer 40 tisíc výtlačkov knihy Púštny kvet. Neskôr vydala Waris ďalšie úspešné knihy ako List mojej matke či Deti púšte.

V roku 2009 vznikol podľa jej knihy Púštny kvet film, ktorý mal premiéru vo vyše 20 krajinách vrátane Francúzska, Španielska, Grécka, Poľska, Brazílie a Slovenska, kde ho doposiaľ videlo vyše 50-tisíc návštevníkov.

 

Waris Dirieová získala za svoju humanitárnu prácu mnoho ocenení ako Žena roka časopisu Glamour (2000), Corine Award nemeckých kníhkupcov (2002), Woman World Award od bývalého ruského prezidenta Michaila Gorbačova (2004), Chevalier de la Legion d'honneur (2007) od francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho a celý rad ďalších.

 

Zdroj: Ikar