Rozhovor s fotografom Robertom Vanom

Robert VanoAko fotograf ste veľmi zaneprázdnený, nájdete si vôbec čas na knihy?

Vždy si musím čas rozdeliť. O deviatej ráno zapínam mobil a vypínam ho o siedmej večer, potom si pozriem správy, uvarím večeru a od desiatej čítam. Záleží na tom, ako som unavený, niekedy prečítam jednu stranu a niekedy čítam až do jednej do rána. Ale keby som v tom nemal poriadok, tak by som asi nemal čas na nič, ani knihu.

Ktorú knihu môžete označiť ako vašu „naj“?

Asi pred tridsiatimi rokmi som v Amerike objavil knihu Miluj svoj život od Louise L. Hay. Je to jediná kniha, ktorú som si priniesol po revolúcii do Čiech a dal som ju preložiť.

Prečo?

Zaujala ma v kníhkupectve. Keď som na nej zbadal veľké srdce, otvoril som ju a v nej bolo napísané: Túto knihu venujem tebe. Bol som z toho v šoku, pretože vždy bolo v knihách písané venujem mame alebo Bohu. Je to kniha o emóciách, kariére, o tom, prečo veci fungujú a nefungujú. Pri všetkých knihách, ktoré som čítal, som bol ako pozorovateľ, ktorý číta o niekom inom, ale keď čítam Louise L. Hay, tak čítam o sebe.

A čo ďalšie vaše obľúbené knihy?

Rád čítam skutočné príbehy, a keď cestujem ďaleko niekoľko hodín, tak čítam Sidneyho Sheldona a rád čítam Bibliu, ktorá má asi dvetisíc strán a ešte stále nie som na konci.

Knižne vyšli už aj vaše fotografie aj životopis. Ste s nimi spokojný?

Som spokojný so všetkými knihami, pretože vždy som spolupracoval s vydavateľstvom a ľuďmi, ktorí ich tvorili.

Chýba vám v nich niečo?

Napríklad v knihe Někdy ráj mi chýba veľa vecí. Pri jej písaní som sa s autorom stretával raz týždenne jeden rok. Rozprával som a odpovedal na otázky. Keď už išla do tlačiarne, tak som zistil, že tam veľa vecí chýba. Je to životopis, ktorý sa začína od narodenia a končí po návrate do Československa. Ale odvtedy uplynulo ďalších dvadsať rokov...

Mali ste niekedy chuť napísať aj sám knihu?

Lákalo ma to ešte hneď po návrate. Ľudia, ktorí tu žili, si nevedeli ani predstaviť, aké to je vonku, a keď som im to rozprával, tak mi každý hovoril, prečo nenapíšem knihu.

A napísali ste?

Knihu som napísal, zaniesol do vydavateľstva, ale skrachovalo. Bral som to ako znamenie, že to vydáme neskôr, ale odstupom času som zistil, že to nebolo napísané najlepšie, že som v prvom rade fotograf a ľudia by mali robiť to, čo vedia.


Autorka: Lucia Makayová