Rozhovor s herečkou Luciou Rózsa Hurajovou

Lucia Rozsa HurajovaSlovenská herečka Lucia Rózsa Hurajová sa knihám venuje súkromne i profesionálne. Okrem toho má množstvo priateľov – spisovateľov, vďaka ktorým sa dostáva ku knihám naozaj veľmi blízko. Ich knihy prezentuje na krstoch, a ak má nejakú otázku, môže sa opýtať priamo autora. Vidieť ju môžete v predstavení Hamlet alebo nález lebky v podaní Túlavého divadla, ktoré podporuje projekt Moja naj kniha.

 

Aký je váš vzťah k literatúre?

Môj vzťah ku knihám je viac ako pozitívny. Som obrovská milovníčka kníh a okrem toho samu seba vyhlasuje za snoba, čo sa týka knižiek.

Prečo?

Pretože požičiam naozaj čokoľvek. Požičiam svoj byt, auto, samozrejme nie manžela, ale požičiam svoje oblečenie komukoľvek, možno aj topánky, veci, na ktoré sú iní ľudia možno citliví, ale čo sa týka knižiek, tak tam moja štedrosť končí, pretože vždy keď niekto príde ku mne a začne obdivovať moju knižnicu a povie mi: „Môžem si požičať?“ Tak cez zuby precedím, že nie. A všetci, ktorí požičiavajú svoje knižky a tie dodnes niekde cirkulujú a už sa im nikdy nevrátili, vedia, o čom hovorím. Preto ten snobizmus. Som človek, ktorý potrebuje mať knihy pri sebe, byť nimi obklopený.

Boli ste takýto „knižný snob“ aj v detstve?

Paradoxne som nebola ako detský čitateľ veľmi vášnivá, pretože som začala čítať dosť neskoro. Teda keď nerátame detské knihy a leporela. Ale pamätám si, že tá naj naj naj detská kniha bola Opice z našej police, ktorú sme spolu s mojimi milovanými bratmi vedeli naspamäť a naozaj všetky repliky sme si vedeli jeden po druhom striedať. Taktiež mama nám ju musela tisíckrát čítať a dodnes, v nej vidím moje detstvo.

Máte aj teraz v knižnici pre vás najcennejšiu knihu?

Neviem vám povedať, ktorá je najcennejšia, pretože tých kníh by bolo naozaj toľko, že by som ich vymenúvala dlho. Patrí tam množstvo autorov, ktorých mám veľmi rada. Je to od viac komických až po dramatické, naozaj pestrá paleta. Ale jedna z takých, ktorú mám veľmi rada a ktorá nie je až taká známa, je od pána Enquista a volá sa Svržený anděl.

V týchto mesiacoch si volia svoju najobľúbenejšiu knihu Slováci v ankete Moja naj kniha. Už ste v nej hlasovali?

Priznám sa, že to zatiaľ nesledujem. Nepoviem Vám teraz fundovane, že za ktorú, ale určite by som sa na takomto fóre zúčastnila.

Ako členka Túlavého divadla hráte v predstavení, ktoré je komickým spracovaním Hamleta a zároveň podporuje projekt Moja naj kniha. Môžete nám toto spracovanie priblížiť?

Náš Hamlet je postavený do parodickej roviny a predstavenie sa volá Hamlet alebo nález lebky. Vymyslel ho Jakub Nvota, ktorý sa snažil bežnému a aj detskému divákovi, teda divákovi od 5 do 95 rokov priblížiť klasika, akým je Shakespeare. Odprezentovať ho tak, aby na jednej strane spoznal príbeh, ale na druhej strane, aby aktualizácia bola pre neho príťažlivá a mal sa na čom zasmiať To znamená, že ak sa niekto rozhodne ísť na nášho Hamleta, tak si môže byť istý, že sa ani na chvíľku nebude nudiť, pretože spôsob, akým to Jakub spolu s nami prerozpráva, je veľmi pútavý, veľmi súčasný a naozaj komický.

 

Autorka: Jana Masárová