Leto s NAJ knihami

V letných mesiacoch si budete môcť oddýchnuť od televíznych obrazoviek. Projekt Moja naj kniha sa totiž sťahuje na letné festivaly. O tom, čo pre vás chystáme na leto, a že toho nie je málo, hovorili na tlačovej konferencii marketingový manažér vydavateľstva Ikar Peter Bielčik, marketingová manažérka kníhkupectiev Panta Rhei Eva Rezníková a dramaturgička STV Adriana Hanzelová.

 

Sprievodné podujatia štartujú už v piatok 4. júna charitatívnou akciou Veľká výmenná burza detských kníh v Piešťanoch, ktorá je zameraná na najmenších čitateľov. Deti môžu priniesť svoje staré knižky, ktoré budú následné odovzdané chorým deťom. Nasledovať ju budú Veľké výmenné burzy detských kníh po celom Slovensku – od Bratislavy cez Trenčín, Nitru, Martin, Banskú Bystricu, Prešov až po Košice.

 

Ďalším sprievodným podujatím pre detského čitateľa je Moja naj kniha pastelkami, súťaž o najkrajšiu detskú ilustráciu postavičky alebo príbehu z obľúbenej knižky. Deti sa do nej môžu zapojiť do 30. júna, potom odborná porota vyberie päťdesiat najlepších kresbičiek, ktoré odmení knihami. Niektoré diela malých čitateľov vydražíme 15. septembra v KulturFabrike v Košiciach. Výťažok z dražby bude venovaný pre potreby Občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors na zdravotnícke pomôcky do nemocníc.

 

Do projektu sa zapojili aj tvorcovia a herci divadelných súborov Teatro Tatro a Túlavé divadlo, ich predstavenia uvidíte na letných festivaloch Art Film Fest Trenčianske Teplice – Trenčín, Dotyky a spojenia Martin, Bažant Pohoda Trenčín, Kremnické gagy Kremnica a Divadelná Nitra. Predstavenia sú spojené s množstvom súťaží o zaujímavé knižné ceny od vydavateľstiev IKAR, TATRAN a EVITAPRESS. Priamo na mieste budete môcť hlasovať za vašu naj knihu.

 

Počas leta môžu čitatelia vyskúšať cestu v Knižnom vlaku na trase Bratislava - Košice a späť v dňoch 24. - 25. júna, pričom si môžu v tejto pojazdnej galérii prezrieť niektoré kresby súťaže Moja naj kniha pastelkami, posedieť si v čitárni a užívať si správnu čitateľskú náladu.

 

Ani počas teplých letných dní nezabúdajte hlasovať a pomôcť vašej naj knihe na vrchol rebríčka, ktorý slávnostne vyhlásime 7. novembra. Svoje tipy na naj knihy zverejnili aj hostia tlačovej konferencie. Naj knihou marketingového manažéra vydavateľstva Ikar Petra Bielčika je Motýľ, dramaturgička STV Adriana Hanzelová má hlboký citový vzťah k Anne Kareninovej a marketingová manažérka Eva Rezníková z Panta Rhei by za svoju naj knihu označila Rok vdovou, ktorá sa do užšej nominácie nedostala. Všetci sa však zhodli na jednom, že vybrať naj knihu je naozaj veľmi ťažké.

 

Autorka: Jana Masárová